Proč ceny za energie (nejen) v ČR zdražily na trojnásobek?

27. října 2021

Na jedné straně došlo ke snížení dodávek plynu z Ruska a na druhé se výrazně zdražily emisní povolenky. To jsou hlavní příčiny strmého růstu cen energií.

Jedním z hlavních důvodů zdražování zemního plynu je fakt, že jej Rusko v posledních týdnech dodává do Evropy záměrně citelně méně. Ruský plynárenský gigant Gazprom omezením dodávek plynu po svém tlačí EU k tomu, aby nekladla překážky do cesty zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Plynovod je nyní již prakticky dokončený a čeká se na spuštění.

Není tajemstvím, že Rusko tlačí na zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 také z politických důvodů, aby mohlo začít jednat o snížení nemalých tranzitních poplatků, které si účtuje Ukrajina a Polsko.

Dalším důvodem zdražení energií je růst cen za emisní povolenky v EU. Jen za letošní rok povolenky zdražily o bezmála 85 procent.

Problémy jsou na západě i v Asii

Masivní zvýšení nákladů za energie se ale týká i silných západních států, jako je Německo nebo Francie.

V Asii je na pokraji energetické krize se kromě Číny i Indie. Většina uhelných elektráren v Indii má kriticky nízké zásoby uhlí v době, kdy její ekonomika ožívá a je zvýšená poptávka po energiích. Uhlí se v Indii podílí na výrobě elektřiny až ze 70 procent.

Podle výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury IEA Fatiha Birola hrozí další cenové turbulence na světových energetických trzích. Birol médiím sdělil, že se neinvestuje dostatečně do pokrytí budoucí energetické potřeby.

Zdroj: lidovky.cz a iDNES.cz

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení