Vysoká škola nebo Ferrari?

28. září 2016

Zatímco školáci na základních školách, učni v učebních oborech nebo studenti na středních školách už dostávají zadání domácích úkolů, přípravných studií či seminárních prací, vysokoškoláci mají poslední volné dny před zahájením studia.

Dostalo se vaše dítě na státní vysokou školu s bezplatným studiem? Blahopřejeme, ale vašemu účtu a finanční rezervě se i tak protočí cifry.

Bez střechy nad hlavou to nejde

První a asi nejvyšší výdaj vás čeká s ubytováním.
I nejlevnější studentská kolej vytáhne z vašeho účtu částku ve výši několika tisícikorun měsíčně. Výhodou kolejního bydlení je pro studenta možnost být ve společnosti spolužáků, v budově, která má zpravidla nějaký řád a pravidla.
Velkou nevýhodou, která je ovšem pro studium dost zásadní, je nedostatek soukromí. Sdílené pokoje a kuchyňky, hluk na společných chodbách moc klidu k učení nepřinesou.

Kolik stojí studentské bydlení?

Mnozí studenti proto preferují soukromé pronájmy pokojů nebo studentských bytů.
Například v Brně, které je nejen z hlediska velkého počtu vysokých škol, ale i následného uplatnění, pro studenty velmi atraktivní, stojí lůžko v bytě již od 2 500 Kč/měs. Zvažte tedy možnost pronájmu bytu dvou nebo třípokojového, kde mají pokoje samostatné vstupy. Ceny na realitním trhu se ve větších městech pohybují kolem 8 – 10 tisíc Kč za dvoupokojový a 10-12 tis. Kč za třípokojový byt. Při obsazenosti bytu 4 – 6 studenty se tak částka na jednoho dostane na pěkné 3-4 tisíce Kč/měsíčně, a to včetně energií a internetu.

Studentské byty se nabízí většinou zařízené základním nábytkem, takže vás jako rodiče nemusí trápit investice do vybavení.

Jídlo a doprava z rozpočtu ukousnou dost

Bydlením ale výdaje na studenta v rodině nekončí. Další významnou položkou v rozpočtu je jídlo. Zde ovšem rodičům významně pomáhá systém různých slev, které studenti uplatní předložením studentského průkazu. Částku za oběd v kampusové restauraci tak mohou snížit i o polovinu toho, co zaplatí běžný návštěvník.

S větší vzdáleností školy od domova souvisí také vyšší položka v kolonce “doprava”, s níž jako rodiče musíte také počítat. Spolu s náklady na skripta a studijní materiály i nějaké volnočasové aktivity se tak částka, kterou měsíčně vydáte, může vyšplhat k deseti tisícům korun měsíčně.

Vzdělání jako investice

Na některé z výše uvedených položek si mnohdy přispívají studenti sami díky různým brigádám, přesto však doporučujeme příliš s touto možností nepočítat a včas se na studia svých dětí připravit. Spořte jim peníze na studia a investici do jejich vzdělání berte jako velmi významnou investici do jejich budoucnosti.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena