Zajímavosti o zlatě

25. října 2019

Co se vybaví vám, když se řekne zlato? Je to pro vás uchovatelem hodnoty a symbolem bohatství? Zajímáte se o pověstný žlutý kov,  který provází lidstvo od pravěku do současnosti? Zlato je doma ve více oborech, než jen ve zlatnictví a zdobení našich zevnějšků. Velmi časté využití má v průmyslu, zubařině a medicíně obecně nebo […]

Co se vybaví vám, když se řekne zlato? Je to pro vás uchovatelem hodnoty a symbolem bohatství? Zajímáte se o pověstný žlutý kov,  který provází lidstvo od pravěku do současnosti?

Zlato je doma ve více oborech, než jen ve zlatnictví a zdobení našich zevnějšků. Velmi časté využití má v průmyslu, zubařině a medicíně obecně nebo na finančních trzích – jako platidlo nebo jako možnost investice. Investování do zlata je považováno za jednu z nejbezpečnějších variant investic vůbec.

KAPITOL založil v roce 2019 vlastní divizi KAPITOL Gold, která se věnuje investicím do drahých kovů. A protože neradi děláme věci napůl, chceme o zlatu vědět víc!

Odkud se zlato vzalo?

Kde je začátek zlatu? Z britských zdrojů lze vyčíst, že se zlato vzalo na zemi bombardováním meteoritů, které byly složeny právě z tohoto a dalších drahých kovů. Takže zlato k nám připutovalo z vesmíru.

Do vesmíru zlato nyní vysíláme spolu s astronauty. Jejich helmy jsou totiž pokryty tenkou zlatou vrstvou, která je chrání před sílou slunečního záření.

Kolik zlata je na zemi?

Existují dohady, zda je tohle tvrzení pravdivé, ale oficiálně agentura GFMS uvádí, že všechno vytěžené zlato světa se dokáže vměstnat do krychle s hranou o délce 20,7m. Zdá se vám to málo? A co takhle hmotnost takové krychle? 171.300 tun! Stále vám to přijde málo?

Největší množství zlata se ale stále vyskytuje v oceánech, ze kterých jej ale ještě stále neumíme dostat takovým způsobem, aby se vytěžení jakkoli vyplatilo. Odhadem je prý v oceánech uloženo 15.000 tun zlata.

Na 1 unci zlata o 24 karátech je třeba týdenní práce 1 horníka a 6.350 litrů vody.

Co dál víme o zlatu?

  • RIZÍ ZLATO = 24 KARÁTŮ
  • TEPLOTA TÁNÍ = 1.064 °C
  • THAJSKO NEMÁ PUNCOVNÍ POVINNOST
  • TĚŽBOU ZLATA SE ŽIVÍ ZHRUBA 20 MILIÓNŮ LIDÍ
  • V KRVI NALEZNETE CCA 0,2 MILIGRAMU ZLATA

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena