Co je to finanční tíseň a jak z ní ven?

30. květen 2016

Nemoc, nedbalost, rodinné problémy, ztráta zaměstnání a další potíže přivedly spoustu lidí do finanční tísně. Proto vznikly poradny při finanční tísni, na které se dlužníci často obracejí.

Ředitel jedné z nich nedávno poskytl médiím zajímavé údaje a informace.

Podle údajů poraden ve finanční tísni s finančními obtížemi bojují nejčastěji ženy ve věku 35-38 let, průměrná výše jejich dluhů je cca 350 tisíc Kč a před tím, než se obrátily na některou z poraden, se pokoušely své finanční problémy vyřešit samy v průměru 3 roky.

Právě touto snahou o nápravu paradoxně své potíže ale zhoršují. Často zvolí jako řešení různé typy půjček, nejprve bankovních, pak i nebankovních, jejichž vysoké úroky a mnohdy neprůhledné podmínky jim později otevřou dveře do dluhové pasti. Úvěry u krátkodobých půjček jsou úročeny sazbou ve výši několika desítek procent ročně.

Jak předejít podobné situaci?

1. Udělejte si rozpočet

Plánování financí není jen pracovní náplní finančních analytiků, ale mělo by se stát běžnou součástí našeho života. Udělejte si jednoduchou tabulku, rozepište a sečtěte v ní své příjmy a vyčíslete nejnutnější výdaje.

2. Zvolte si částku, kterou budete měsíčně vytvářet finanční rezervu

Věty jako “Váš syn potřebuje rovnátka” nebo “Oprava vašeho vozu přesáhne částku….” vás mohou dostat do nepříjemné situace, pokud nemáte peníze na nečekané výdaje. Udělejte si rezervu, byť by to mělo být jen pár stovek korun měsíčně.

3. Přizpůsobte rozpočtu své výdaje

Pokud vám při sestavení rodinného rozpočtu i po odložení peněz na finanční rezervu nějaká hotovost zbyla, pořádně se zamyslete, než ji utratíte. Ano, stará televize má sice špatný obraz, ale pokud vám v rodinném rozpočtu zbývá částka nižší než kolik je třeba k pořízení nové, vytáhněte si na večer raději z poličky knížku. Již zmíněné krátkodobé půjčky s vysokým ročním úrokem se mohou stát prvním zakopnutím k pádu.

4. Řešte případné potíže hned, nebojte se požádat o pomoc

Není to snadné a chce to hodně síly. Jak potvrzují i zprávy z finančních poraden, většina dlužníků se snaží dostat z problémů vlastními silami. Bankovní půjčka, druhá, třetí. Nebankovní půjčka, druhá, třetí. Exekuce, druhá, třetí.

Nenechte se zahnat do kouta a nebojte se požádat o pomoc odborníky. Ptejte se, informujte se a nechte si bezplatně a nezávazně poradit.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena