Skutečně musíte jet do práce na kole?

13. říjen 2016

Cyklistika je super sport. Protáhne svaly, zahřeje tělo, dodá vám tolik vítané endorfiny. Ale zatímco v teplém a suchém létě vám moc nebezpečí nehrozí, o zimě se to už říct nedá. A podzim, který máme teď, je vlastně ještě zrádnější.

Studený vzduch plicím neprospívá

Jestliže používáte kolo ke každodenním cestám do práce, buďte, hlavně po ránu, opatrní. Z domu vyrazte raději dřív, protože teploty se již pohybují jen mírně nad nulou a studený vzduch, který se tak dostane do vašich plic, jim může uškodit. Snažte se proto co nejvíce vdechovat nosem, aby se chladný vzduch stačil alespoň trochu předehřát než se dostane do vašich spodních cest dýchacích.

Pijte, ale s rozumem

Ne, teď není řeč o alkoholu 🙂 V chladných podzimních dnech samozřejmě nepociťujete žízeň tolik, jako v horkém letním počasí. I tak ale musíte dodržovat pitný režim, protože vlhkost z vašeho těla sice odchází o něco pomaleji, přesto však intenzivně.

Nyní nemáme na mysli pocení, protože zahřátí vám samozřejmě potrvá déle, ale vaše tělo přichází o tolik potřebnou vlhkost právě již zmíněným dýcháním.
Studený suchý vzduch, který vdechujete, vysušuje vaše sliznice a tělo je musí opět zvlhčit. Proto si dopřejte dostatek tekutin, ale pokud je to jen trochu možné, snažte se je pít ani ne příliš studené, ani horké.

Už při samotné jízdě na kole v chladném počasí vydává tělo víc energie než v létě a proto se šetřete. Nezvyšujte tělesnou námahu ještě o nutné ochlazení nebo naopak přihřátí, kterým by váš organismus musel zregulovat teplotu tekutin, které pijete.  

Tričko a bavlněná mikina? Ano, ale…

Všeobecné doporučení do chladného počasí je jasné. Vrstvit, vrstvit, vrstvit. Na tělo si oblečte tričko a leginy ze savého materiálu, který odvede vlhkost z pokožky tak, abyste neprochladli. Tedy určitě ne bavlněné triko, protože bavlna by vlhkost držela na těle.

Na savý materiál oblečte vrstvu, která bude tělo izolovat před chladem. Ano, zde už bavlněné oblečení použít můžete. Nahoru oblečení, které vás ochrání před zimou a deštěm.
Nezapomeňte na hlavu, protože tou z vašeho těla odchází nejvíc tepla. I když jezdíte s přilbou, pod kterou čepici nenacpete, pořiďte si kuklu. Vaše uši vám určitě poděkují.
vhodné svaly lehce protáhnou, ale raději v teple, až budete převlečení do suchého oblečení.


Pozor, jedu!

Ne, samozřejmě po vás nechceme, abyste halasným křikem oznamovali svou přítomnost ostatním účastníkům silničního provozu a zatěžovali tak studeným vzduchem své hlasivky i dýchací cesty.

Upozorněte na sebe vizuálně, ať vás nikdo nepřehlédne. I když se stíháte ráno i večer dostat do práce a domů před setměním, uvědomte si, že mnohem nebezpečnější než úplná tma je podzimní šero. Je zrádnější, proto si před každou jízdou důkladně zkontrolujte přední světlo i zadní blikačku a odrazová skla na kole. Nezapomeňte také na reflexní prvky na ruce, kterými oznamujete změnu směru jízdy.

Hlavně ale, stejně jako v autě, přizpůsobte svou jízdu stavu vozovky. I pouhé uklouznutí může mít nedozírné následky, kterým je lepší předejít. 

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena