Kdy máte nárok na přídavky na děti?

12. říjen 2016

Ale jistě, to, něco málo ze svých daní zpět dostanete. A protože se ještě stále může někdo srovnávat se začátkem školního roku, pojďme se spolu podívat, nač máte jako rodiče nárok.

Přídavky na děti

Jsou-li vaše příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima rodiny, můžete požádat stát o vyplácení přídavku na dítě. 

Pro děti do 6 let je to 500 Kč/měs.
Pro děti 6-15 let je to 610 Kč/měs.
Pro děti 15-26 let je to 700 Kč/měs.

Připomínáme ale, že přídavky nedostanete automaticky, ale musíte o ně požádat prostřednictvím příslušného formuláře u místního Úřadu práce. Spolu se žádostí musíte doložit i potvrzení o příjmech z předchozího roku.


Školkovné

Tuto slevu na dani vnímáme ještě stále jako novinku a najdou se rodiče, kteří ji dosud neuplatnili, ačkoliv na ni mají nárok.
Školkovné můžete uvést do daňového přiznání a svůj daňový základ tak snížíte až o 9 200 Kč za kalendářní rok na každé dítě. Mateřská školka, kterou vaše dítě navštěvuje, vám na požádání vystaví potvrzení, které k daňovému přiznání přiložíte.

Pozor, školkovné můžete uplatnit i tehdy, když vaše dítě navštěvuje soukromou nebo firemní školku nebo jestliže během roku chodilo do více mateřských škol. Ještě jednou ale připomínáme, že maximální částka na rok a dítě je 9 200 Kč.


Žákovské a studentské slevy na dopravu

Žáci základních a středních škol nebo studenti vysokých škol (do 26 let) cestují veřejnou dopravou do školy levněji.
V dopravních prostředcích městské hromadné dopravy je to o 50 %, žáci středních a základních škol platí za cestu do školy nejvýše 37,5 % běžné ceny a studenti vysokých škol platí při cestování do místa studia a zpět maximálně 75 % běžné ceny.

K získání těchto slev musíte dítěti či studentovi vyřídit jen průkaz, který jim pro příslušný školní rok potvrdí škola.
Pozor: Na tyto žákovské a studentské průkazy nemohou děti levněji cestovat v době letních prázdnin!


Příspěvek na bydlení

O příspěvek na bydlení studenta neboli tzv. ubytovací stipendium můžete požádat příslušnou vysokou školu. Každá má ale pro jeho udělení jiné podmínky, proto doporučujeme zjistit si podmínky právě na té “vaší” přímo ve škole samotné.

Všechny vysoké školy však mají společnou jednu věc – příspěvek už není poskytován pouze na bydlení na koleji dané školy, ale můžete jej využít i na bydlení v soukromém ubytovacím zařízení nebo podnájmu.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena