Změna na zimní čas

28. října 2016

Jako každý rok přichází s koncem října i přechod z letního na zimní čas. Odborníci se nemohou shodnout, zda je tato změna stále ještě potřebná a lékaři se spíš kloní k názoru, že přechod k letnímu času a zpět našemu zdraví příliš neprospívá.

“Nech mě ještě chvilku spát….”, škemrají často po ránu vaši blízcí, ale vyhovět jim můžete jen jednou v roce, tuto neděli.

Pospíme si už tento víkend!

Proto není od věci, abychom si připomněli, kdy se čas vlastně mění:
Z letního na zimní přecházíme vždy poslední neděli v říjnu, zpět na letní potom poslední neděli v březnu. Letos si tedy posuňte hodinky o hodinu zpět v neděli 30. října ve tři hodiny ráno a vraťte ručičky na druhou hodinu.

Ne, budit se kvůli tomu nemusíte, mobilní telefony a rádiem řízené technologie si poradí samy, u kukaček v obýváku přetočte ručičky buď večer před spaním nebo ráno.
Že vás čeká nedělní směna nebo služba? Pak si raději změňte čas na domácích hodinách už večer. Dobrá zpráva ale je, že když už musíte v neděli pracovat, pospíte si tentokrát o hodinu déle.

Kde se tu vzalo tolik hodin a hodinek?

Změna času nám také připomene, kolik přístrojů s ukazatelem času vlastně máme. V dnešní době, kdy displej s časovým údajem nemá snad jen vrtačka, jich je překvapivě mnoho. Počítače, chytré telefony a hodiny řízené rádiovým signálem (tzv. DCF) si aktualizují čas samy, ale pořád zbývají obyčejné hodiny, náramkové hodinky (zejména dámy, nosící je jako doplněk, jich mohou mít i několik), displeje na sporácích, mikrovlnných troubách, pračkách, myčkách a podobně.
Nevynechejte žádný spotřebič – není nic nepříjemnějšího, než když vás špatně jdoucí hodiny uvedou v omyl. A nezapomeňte ani na hodiny v autě.

Čas se mění i jinde. Ale pozor, jindy!

Pro ty z nás, kteří v práci jednají s lidmi v jiných časových zónách máme ještě drobnou radu: při plánování telekonferencí bychom si mělo ověřit, zda se na straně našich kolegů čas také mění a případně kdy přesně, není to totiž po celém světě stejné! Například ve Spojených státech se na zimní čas přechází až 6. listopadu. Také existují státy, které letní čas nepoužívají vůbec; abychom se drželi příkladu z USA, zde jsou to například státy Arizona a Nevada, z dalších například Havaj nebo Puerto Rico. Pokud naplánujeme poradu v době před změnou na zimní čas u nás, posune se našim kolegům o hodinu dříve v momentě, kdy my přejdeme na čas zimní. To platí samozřejmě i naopak.

Takže naposledy: 30. října o hodinu zpět. Nezapomeňte dobře využít tu hodinu spánku navíc!