I KDYŽ INFLACE KLESÁ, PŘEHLÍŽET SE JI NEVYPLÁCÍ

21. srpna 2023

Tempo meziroční inflace opět zpomalilo (červen 9,7 %, červenec 8,8 %). To je bezesporu radostnou zprávou. Ovšem nic se nemění na tom, že inflace stále patří mezi největší nepřítele všech, kteří střádají peníze třeba na běžných účtech. Přitom výnosnost podílových fondů je aktuálně VELMI atraktivní.

Inflace (růst cenové hladiny zboží a služeb) tu byla, je a bude. Na tom se nic nezmění. Proto je důležité před ní své úspory kvalitně chránit. Zpráva ministerstva financí o vývoji finančních trhů za rok 2022 však potvrzuje, že Češi obecně patří mezi velmi konzervativní investory = své úspory chrání pouze minimálně. Největší díl úspor českých domácností, necelých 48 %, totiž leží na běžných a spořicích účtech. Dalších 9 % na termínovaných vkladech a do akcií spadá jen 8,6 % všech aktiv.      

Inflaci můžete přehlížet jen chvíli

Riziko inflace můžete přehlížet jen krátkodobě. Dlouhodobě už nikoliv – když necháte na svém běžném účtu s nulovým úrokem ležet 100 000 Kč, tak už při nízké inflaci 2,5 % ročně budou mít ty stejné peníze za deset let hodnotu 78 120 Kč, za dvacet let 61 027 Kč a za třicet let 47 674 Kč. Abyste tak své úspory ochránili, musíte dlouhodobě dosahovat vyššího výnosu, než je inflace. 

Podle prognózy cílí Česká národní banka na inflaci okolo 2 %. Tím pádem všechna aktiva, která vám ponesou výnos pod 2 % ročně, jsou z dlouhodobého hlediska prodělečná.    

Běžné účty, spořící účty, termínované vklady ani „stavebko” před inflací neobstojí

S těmito nástroji nad inflací nevyzrajete a už vůbec s nimi v budoucnu nezbohatnete. Slouží totiž přesně těm účelům, pro které vznikly:

 • Běžné účty slouží k hotovostním a bezhotovostním platebním stykům, chrání peníze proti krádežím a poskytují potřebnou likviditu (peníze můžete okamžitě vybrat). To je vše. 
 • Spořící účty jsou určené pro pohotovostní rezervu. Nabízí vyšší úrok než běžné účty, ale většinou jen do určitého obnosu peněz. 
 • Termínované vklady a stavební spoření vám sice dopřejí vyšší výnosy, ale za cenu nižší likvidity. I tak vaše peníze před inflací neochrání.

Podstatnou roli hraje INVESTIČNÍ HORIZONT

Zjednodušeně – čím dříve budete chtít peníze vybrat, tím menší dostanete úrok. V krátkodobých horizontech tak nikdy nezískáte výnos, se kterým byste inflaci překonali. 

KRÁTKODOBÉ INVESTICE mají horizont několika měsíců až pár let. Proto musí být maximálně bezpečné. Spadají mezi ně právě spořící účty, krátkodobé vklady a konzervativní investice. Tyto nástroje sice nikdy inflaci nepřekonají, ale kdykoliv máte své peníze po ruce. A to ať už na konkrétní věc nebo na nečekané výdaje. 

STŘEDNĚDOBÉ INVESTICE s horizontem tří až pěti let už zahrnují nástroje s vyšším rizikem, ale za to mají potenciál většího výnosu. Rizikem se bere dočasný pokles hodnoty investice a výběr v nesprávný okamžik. Pro střednědobý horizont se nejvíce hodí dluhopisové investice doplněné o nemovitosti a akcie. Výnosy už inflaci překonávají.

DLOUHODOBÉ INVESTICE s horizontem pěti a více let slouží ke spoření na důchod, pro děti na studium, k dřívějšímu splacení hypotéky atp. Volí se dynamičtější portfolio = akcie, dluhopisy, drahé kovy, nemovitosti a např. doplňkové penzijní spoření. Z dlouhodobými investicemi pak nejen zkrotíte inflaci, ale zároveň efektivně zhodnotíte své peníze. 

A co je podstatné zmínit, investicím se letos opravdu daří – jak akciím, tak i dluhopisům.

S námi své peníze nejen spolehlivě ochráníte, ale i efektivně zhodnotíte

K dispozici máme produktové portfolio od významných obchodních partnerů, díky kterému dokážeme nastavit takový investiční plán, abychom nejen snížili rizika trhů a dopady inflace na naprosté minimum, ale zároveň vám pomohli peníze kvalitně zhodnotit. O jaké nástroje konkrétně jde?

 • Doplňkové penzijní spoření – odrazový můstek do světa spoření a investic, který je podporovaný státem hned v několika směrech.
 • Podílové fondy – do kvalitních podílových fondů z celého světa můžete investovat už od 500 Kč.
  • Repo fondy – investování do podílových fondů, které ukládají vaše peníze u ČNB (tohoto způsobu zhodnocování peněz využívají i tuzemské banky).
  • Dluhopisové fondy – díky vysokým úrokovým sazbám centrálních bank se dluhopisové fondy opět stávají zajímavou investiční příležitostí.
  • Akciové fondy – dlouhodobou investicí do těch nejúspěšnějších společností (Apple, ČEZ, Microsoft, Google, Danone, …) nebo zajímavých témat (technologie, zdravotnictví, ochrana klimatu, …) dokážete vyzrát nad inflací a zároveň budovat majetek pro děti, důchod nebo třeba splacení hypotéky.
 • Cenné kovy – s investicí do zlata, stříbra a platiny uchováváte hodnotu svých peněz.
 • Nákup nemovitostí – můžete investovat do nemovitostního fondu nebo vám zprostředkujeme nákup vhodné investiční nemovitosti.

UDĚLEJTE DOBRÉ ROZHODNUTÍ = nenechte ležet své peníze na běžných účtech, spořících účtech atd. Kontaktujte svého poradce nebo naši klientskou linku. 

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena