POJIŠTĚNÍ A SPOŘENÍ PRO DĚTI – MYSLETE NA JEJICH BUDOUCNOST

13. září 2023

Každý rodič touží dát svému dítěti to nejlepší = co nejlépe ho ochránit, poskytnout mu bezpečný domov, pomoct mu v případě nemoci nebo jiné nepřízni osudu… a také mu něco našetřit na „lepší start do života”. Jak toho všeho bezpečně docílit? Skrze kvalitní pojištění a spoření či investování. Inspirujte se článkem.

POJIŠTĚNÍ PRO DĚTI

Ať už naše děti hrají šachy, nebo lezou po skalách. Ať už mají zdravý životní styl, nebo si jednoduše dopřávají všeho, co jim chutná. Ať už jsou jakékoliv a dělají cokoliv, nemoci a úrazy se neptají – přicházejí, když to nejméně čekáme… 

Člověk na takové věci nechce ani pomyslet. Každý z nás si ale jistě dokáže představit, jaké to je, když dítě vážněji onemocní nebo se mu stane úraz. Ty strachy, stresy, … se kterými se musí vypořádat. Ale také čistě prakticky: kdo se o dítě postará? Je totiž možné, že jeden z vás, rodičů, nebude moct v tu chvíli vydělávat nebo bude domů nosit méně peněz. Může se také stát, že celá rodina bude muset změnit svůj zaběhlý rytmus a životní styl. Nebo bude zapotřebí péče, kterou stát nezaplatí. V tu chvíli i ti největší odpůrci pojištění děkují za každou pojistku, ze které mohou čerpat peníze na léčbu, pomůcky nebo nadstandardní péči. Takové náklady totiž mohou růst i do vysokých statisícových částek. 

V první řadě ale chraňte sami sebe

Proč? Protože pokud vám onemocní dítě, budete to vy, kteří nebudou moct chodit do práce. A v tu chvíli ani ta nejdražší pojistka pro dítě nemusí stačit. Stejně tak, pokud se stane něco vám – kdo se postará o rodinu? Příjem peněz musí být zkrátka zajištěný za jakékoliv situace. Proto v první řadě myslete na kvalitní pojištění po sebe. Dopojistit dítě už pak stojí v podstatě pár korun. 

Co je dobré si nechat u dětí pojistit

Nejvýhodnější variantou pojištění dětí je tedy doplnění do smlouvy rodičů. Díky tomu stojí pojištění jen pár korun. A co je tedy dobré si nechat u dětí pojistit?

 1. Trvalé následky úrazu – závažné poranění dokáže vašemu dítěti pořádně zamávat se životem. Když tak dojde k úrazu, ze kterého si dítě odnáší trvalé následky, získáte až desetinásobnou výši sjednaného pojistného plnění.
 2. Závažná onemocnění – cukrovka, dětská obrna, encefalitida, aplastická anémie, operace aorty, tetanus, nemoc motýlích křídel, transplantace životně důležitých orgánů, … Pojišťovny vždy uvádějí seznam nejčastějších diagnóz, na které se pojištění vztahuje.   
 3. Odškodné úrazem – zlomená ruka, vyvrknutý kotník, popáleniny, … Pojišťovna vám kryje léčení (bolestné) u nejčastějších vážných dětských úrazů.
 4. Trvalá invalidita – pojištění pro případy, kdy se chcete o invalidní dítě starat sami, najmete si ošetřovatelku nebo dítě umístíte do ústavního zařízení či denního stacionáře. 

Dalšími možnostmi jsou Ošetřování dítěte u nemocí, které nespadají do závažných onemocnění, ale jejich léčba je dlouhá (např. zápal plic). Dále pak pojištění hospitalizace, denní odškodně úrazem atd. 

SPOŘENÍ PRO DĚTI 

Na studium, jako cenný základ pro pořízení vlastního bydlení, jeho zařízení a spoustu dalších věcí… To, jak se jako rodiče rozhodnete, může vašim dětem zásadně usnadnit budoucnost. A jednou z cest, jak jim finančně pomoct v ten správný čas, je začít spořit/investovat už od jejich útlého dětství. A hlavně vytrvat. Proto, čím dříve začnete, tím větší sumu peněz vašemu dítěti do ranku dáte.

Jaké jsou možnosti spoření a investování pro děti

Možností, jak dětem našetřit peníze je spousta. Každopádně ne všechny varianty dokáží držet krok s inflací nebo v ideálním případě ji překonávat. Tak co tedy přichází v úvahu?

 • Spořící účty pro děti a termínované vklady – z dlouhodobého hlediska nevýhodné
 • Stavební spoření – zajímavější produkt, který má díky státní podpoře i vcelku rozumnou výkonnost. Je vhodný v případě, když chcete dítěti spořit částku 20 000 Kč ročně, a to po dobu 6 let, kdy vám každý rok stát přispěje 2 000 Kč. Po uplynutí této doby je lepší smlouvu ukončit a raději založit od začátku nové stavební spoření.
 • Doplňkové penzijní spoření pro děti – zajímavá varianta spoření, která je opět podporovaná státem. Nevýhodou je, že po dovršení 18 let může dítě vybrat jen jednu třetinu naspořených peněz. Aby vznikl nárok na zmiňované státní příspěvky, je potřeba ukončit penzijní spoření až ve věku 60 let nebo při odchodu do důchodu.
 • Cenné kovy – spořením formou zlata, stříbra a platiny uchováváte hodnotu investovaných peněz.
 • Podílové fondy – do kvalitních podílových fondů z celého světa můžete svým dětem investovat už od 500 Kč.
  • Repo fondy – investování do podílových fondů, které ukládají peníze u ČNB (tohoto způsobu zhodnocování peněz využívají i tuzemské banky).
  • Dluhopisové fondy – díky vysokým úrokovým sazbám centrálních bank jsou dluhopisové fondy opět zajímavou investiční příležitostí.
  • Akciové fondy – dlouhodobou investicí do těch nejúspěšnějších společností (Apple, ČEZ, Microsoft, Google, Danone, …) nebo zajímavých témat (technologie, zdravotnictví, ochrana klimatu, …) dokážete vyzrát nad inflací a zároveň peníze pro děti opravdu zajímavě zhodnotit.

Zároveň VELKOU výhodou těchto fondů je, že tam mohou posílat peníze i babičky, tety, … Stačí jim jen předat číslo účtu. 

Udělejte dobré rozhodnutí – dejte svým dětem to nejlepší

K dispozici máme produktové portfolio od významných obchodních partnerů, díky kterému dokážeme nastavit takové pojištění, které bude přesně odrážet potřeby vás a vašich dětí. Stejně tak vám pomůžeme nastavit investiční plán, kterým nejen snížíme rizika trhů a dopady inflace na naprosté minimum, ale zároveň peníze pro vaše děti kvalitně zhodnotíme.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o osobní konzultaci, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena