Investiční zlato zblízka

18. srpna 2016

Jaké výhody má investice do zlata? Například není zatíženo DPH, ale je toho více.

Jednou z nejoblíbenějších komodit na investičním trhu je zlato. Zatímco dřív, již od roku 560 před naším letopočtem, se zlatem platilo, nyní je vnímáno jako “nositel hodnoty”. Proto si banky nechávají zlaté rezervy a kurz investičního zlata patří k nejsledovanějším na komoditních trzích.

V současnosti je zlato investičním aktivem s mnoha přednostmi. Na rozdíl od potravinářských komodit nebo například ropy je zlato nenáročné na dopravu i na skladování. Nezrezaví, nepodléhá klimatickým změnám, nezkazí se, jeho vlastnosti zůstávají stejné.

Když se řekne “zlatý brouk”…

Ne, teď nemluvíme o povídce Edgara Allana Poe, ale o člověku, který zlato nakupuje. Angličtina pro něj má pojmenování “Gold Bug”, což v překladu znamená právě “zlatý brouk”. Zlato nakupují lidé především pro jeho již výše zmíněné vlastnosti a jako dlouhodobou investici pro jeho rostoucí cenu. Známy jsou ovšem i případy, kdy člověk vyměnil peníze za zlato, protože jeho hodnota dlouhodobě neklesá a také je nenáročnější na ukrytí.

Nejčastější motivace k investicím do zlata jsou následující:

  • ochrana majetku před inflací
  • rozšíření majetku
  • spekulace
  • zajištění nebo zpestření portfolia
  • úkryt majetku

Oz nebo g?

Jako jednotka hmotnosti zlata se nejčastěji udává trojská unce se značkou “oz”. Jedna troyská unce je 31,1 gramů; 1 kilogram je 32,15 trojských uncí (oz). Zlato si tedy můžete koupit buď jako zlaté slitky nebo jako zlaté mince. U těch ale pečlivě porovnávejte aktuální ceny, sběratelský zájem o některé z nich zvedá jejich cenu tak, že už jako investice nejsou vhodné.

Jak se u nákupu investičního zlata odvádí DPH?

Nijak. Investiční zlato je od daně z přidané hodnoty osvobozeno, pokud splňuje následující podmínky (podrobnosti upravuje § 92 Zákona o DPH):

  • musí být ve formě slitků o náležité hmotnosti s ryzostí nejméně 995/1000
  • musí být ve tvaru mincí s ryzostí nejméně 900/1000 a ražením po roce 1800. Tyto mince navíc musí být (vztahuje se i na minulost) ve své zemi zákonným platidlem (jejich seznam naleznete ve věstníku ČNB)