Jak vypovědět stavební spoření dítěte?

6. října 2015

Nový občanský zákoník přinesl spoustu změn, jednou z nich je i změna o pravidlech výběru ze stavebního spoření dítěte.

Někdo bere tuto změnu jako logickou, někomu přijde nepochopitelná. Obě strany lze ale chápat.
Rodič, který spořil dítěti z vlastních prostředků, najednou nesmí na tyto peníze sáhnout? Může, ale bude to jen trochu složitější a použití peněz bude muset být prokazatelně užitečné či potřebné pro dítě.

Jak ale postupovat, abychom peníze opravdu dostali?

Zásadní informací, kterou jistě chcete znát, je časový odhad, kdy můžete mít peníze k dispozici. Nikdy ale nepočítejte s rychlým vyřízením. Vzhledem k tomu, že žádost o vybrání peněz ze spořicího účtu dítěte musí projít přes opatrovnický soud. U soudu bude vaše dítě zastupovat určená osoba, tzv. „opatrovník“ z úřadu sociální péče, která bude obhajovat jeho zájmy.

Dalším z faktorů, který ovlivňuje délku a úspěšnost procesu je jednostranný názor obou rodičů. V případě, že jeden z rodičů souhlasí se zrušením účtu a druhý chce účet zachovat, soudu nezbývá, než se prokousat tímto problémem. Tento proces vás sice nebude stát žádné peněžní výdaje, ale spolkne dost času. I pro vás bude proto mnohem rychlejší domluvit se ještě před zahájením soudního řízení.

Dvě strany mince – jedna je ta, která chce ochránit finance dětí, protože právě jim je naspořená částka určená, druhá strana mince je pomoc rodičům, kteří se z nějakého důvodu dostali například do finanční tísně a nemají kde peníze brát. Tato situace nemusí nutně znamenat, že rodiče chtějí dítěti vzít to, co mu náleží – může se jednat o nouzi při nakupování do školy apod. V takových případech rozhoduje opatrovnický soud.
Každá banka má ale nastavena pravidla jinak. Některé banky mají v nabídce více spořicích produktů pro děti a každý z nich vyžaduje jiný postup při výběru „konta“. Pro příklad uvádíme pár pravidel našich partnerů:

Komerční banka
Jedná se o stavební spoření, které lze vypovědět bez souhlasu opatrovnického soudu pouze tehdy, nepřesáhne-li zůstatek účtu 5 tisíc Kč nebo pokud budou finanční prostředky směřovány na jiný spořicí účet, který je ovšem vedený na daného nezletilého. V ostatních případech je souhlas opatrovnického soudu potřeba.

Modrá pyramida
Modrá pyramida vyžaduje v případě výpovědi stavebního spoření souhlas opatrovnického soudu, pokud se jedná o účet nezletilé osoby. Existují ale výjimky, které souhlas nevyžadují, a to tyto:
• zůstatek k vyplacení je menší, než 5.000,- Kč
• pokud se naspořené finanční prostředky přesouvají na jiný účet, který je ovšem vedený na stejnou osobu (stejné rodné číslo)

Česká spořitelna
Česká spořitelna zastává práva nezletilého. Pokud tedy má vaše dítě stavební spoření sjednáno u České spořitelny, musíte si souhlas opatrovnického soudu vyřídit pro všechny úkony spojené s výběrem či zrušením stavebního spoření.

Existují ale i jiná pravidla pro výběr. Některé banky například uznávají výběr podle sumy, kterou chce dotyčný vybrat. U částky nad 25.000,- Kč požadují doložení účelu, na který bude částka použita, následně proběhne zhodnocení, zda bude částka vybrána opravdu pro prospěch nezletilého. Nad 100.000,- Kč je již požadován souhlas opatrovnického soudu.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena