SPOLÉHAT MUSÍME PŘEDEVŠÍM NA SEBE

26. září 2015

V průběhu svého aktivního života se učíme, vzděláváme, pracujeme. Zejména v produktivním věku využíváme svůj um, znalosti a dovednosti k tomu, abychom si vytvořili určitou životní úroveň.

Chceme si splnit svá přání a cíle a dosaženou životní úroveň si také udržet. Práce je nejen zdrojem našich příjmů, ale i náplní a čas strávený pracovní činností zabírá podstatnou část našeho života.

Co nás však čeká v době, kdy již nebudeme muset pracovat a budeme si chtít užívat “zaslouženého odpočinku?” V jakém věku budeme mít nárok na pravidelnou rentu a můžeme se v této věci plně spolehnout jen na stát?

Zkusme si tuto situaci představit. Pravděpodobně budeme mít mnohem více času na své záliby, na cestování a třeba i na kulturní vyžití. Naše výdaje se pravděpodobně sníží. Musíme si ovšem připustit, že v některých oblastech budou i vyšší – například za léky a vitamíny. Podstatně se ovšem sníží naše příjmy. Výše renty od státu, chcete-li důchodu, bude závislá na tom, kolik jsme přispěli do průběžného důchodového systému.

Abychom měli nárok na důchod od státu, budeme muset mít odpracováno  minimálně 35 let a dosáhnout důchodového věku.  Kupříkladu dnešní pětatřicátníci budou mít nárok na důchod zhruba v 67,5 letech věku. U mladších ročníků je tato hranice ještě vyšší. Co se týče výše důchodu, platí zde nepřímá úměra. Čím vyšší věk nároku na důchod, tím nižší bude jeho výše.

Pokud tedy nechceme spoléhat pouze na stát a chceme si o výši svého důchodu a době, kdy se sami rozhodneme stát se rentiérem rozhodovat sami, musíme s tím udělat něco už nyní. Čím dříve, tím lépe. Odkládání rozhodnutí na později nikam nevede. K vytvoření nutné finanční rezervy je potřeba mít především zdroj (tedy finanční částku) a čas. Čím delší čas máme, tím nižší zdroj potřebujeme. Co když se ve vyšším věku náš příjem z nějakého důvodu sníží či dokonce přijdeme o práci? Budeme si moci v takové situaci spořit?

Možnosti řešení existují, je však potřeba o nich vědět a zvolit vhodný plán a produkty. Kromě státem podporovaného tzv. třetího pilíře, tedy Doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem a životního pojištění, lze využít za určitých podmínek i stavebního spoření, kde stát rovněž přispívá státní podporou. Jsou však i jiné, moderní produkty.

Především jsou to investice. Investovat se dá různě, například do nemovitostí, do podílových fondů a pod. Vytvořený kapitál si následně převedeme do vhodného, k tomu účelu určeného produktu a dáme si vyplácet vlastní pravidelnou měsíční rentu, která může být i vyšší, než důchod od státu. O zvolení vhodného způsobu investování je nutné se poradit vždy s odborníkem.

Neodkládejme tedy důležitá rozhodnutí na později, ale vezměme svou budoucnosti do vlastních rukou již nyní.

František Růžička, poradce společnosti KAPITOL      

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena