Podzim, ideální čas na kontrolu autobaterie

11. října 2016

Těch věcí, kterým se teď všichni motoristé musí věnovat, je trochu moc, nezdá se vám? Výměna kapaliny v ostřikovačích, hledání a výběr zimních pneumatik, kontrola a údržba autobaterie…

Cože? Co s autobaterií, vždyť to startuje dobře! Ale jak dlouho? Pokud se jí nebudete věnovat, nechá vás ve štychu zrovna ve chvíli, kdy budete spěchat do práce nebo pro partnera k vlaku. Než naštvaného šéfa nebo tichou domácnost, podívejme se raději, co od vás vaše autobaterie požaduje. 

Kouzlo je v jednoduchosti

Baterie do auta je v zásadě jednoduchý systém. Plastová vana, deskové elektrody, separátor (deska mezi elektrodami, která je z nevodivého materiálu, takže je od sebe odděluje) a elektrolyt.

Zatímco dříve jsme do elektrolytu museli doplňovat vodu, dnes už jej kontrolovat nemusíte, voda se neodpařuje. Ovšem i tak vás, především v nadcházejícím zimním období, může při pokusu o nastartování čekat nemilé překvapení. V zimě, především když uhodí mrazy, ztrácí baterie mnohem rychleji svou kapacitu a hrozí riziko, že se vybije.

To by ještě samo o sobě nebylo nijak závažné a pokud byste vytáhli startovací kabely a smířili se se zdržením, je to i snadno řešitelné.

Vybitím baterie ale může dojít k horší věci, a to jejímu zamrznutí, v teplotách víc pod nulou i k roztržení (zdůrazňujeme, že se to týká jen vybitých baterií).

Proto je v zimě nezbytné baterii průběžně kontrolovat.

Jestliže jezdíte v zimě jen na krátkých trasách a baterie se tak jízdou nestačí sama dobíjet, je nebezpečí vybití a roztržení mnohem větší.

Jak tedy kontrolu baterie provedete?

Změřte napětí baterie a podle výsledků se rozhodněte. Dalším jevem, který autobaterii ve vašem voze může poškodit, je sulfatace neboli vznik usazenin síranu olova na elektrodách.

Proto doporučujeme několik kroků, kterými své baterii a tím i sobě náročné zimní období zpříjemníte:

1. Starší baterii si nehýčkejte, ale nahraďte ji novou. Pět let je optimální doba pro výměnu.
2. Pokud jezdíte v zimě kratší cesty, jednou měsíčně baterii zkontrolujte a případně dobijte
3. Nenechávejte v autě zapnuté žádné “žrouty” energie