Pět milionů darem od babičky?

4. listopadu 2016

Prvního prosince vstoupí v platnost zákon, kterým se upravují povinnosti poplatníka při prokazování původu nabytého majetku. Co to pro vás znamená?

Počítejte tedy s tím, že ať už získáte peníze darem, prodejem domu po rodičích nebo výhodnou investicí, nárůst vašeho majetku o více než pět milionů v daňovém období může upoutat pozornost Finančního úřadu, pod který spadáte, tedy svého správce daně.

Pozor, správce daně zbystřil!

Ten bude mít možnost už od prosince letošního roku požadovat, abyste prokázali původ majetku. Jestliže tak neučiníte, může vám finanční úřad vyměřit daň dodatečně a připočte k ní penále ve výši až 50 % z doměřené daně. Pokud s ním nebudete spolupracovat, vyměří vám i pokutu ve výši 100 %.

Je nový zákon skutečně nezbytný?

Reakce na nový zákon, který by měl primárně zabránit nelegálním příjmům a obcházení státu krácením daní, jsou ale rozporuplné. Zatímco jej část veřejnosti i politiků vítá, část občanů, především z řad daňových poradců, k němu má připomínky a výhrady.

Bojí se především možného zneužití zákona k vyřizování účtů s konkurencí, zhoršení mezilidských i sousedských vztahů a administrativních komplikací, které budou s prokazováním nabytí majetku spojeny.

Už žádné tajnosti

Jisté ovšem je, že po zavedení centrálního registru účtů, plánovaného na příští rok, bude mít státní správa mnohem větší přehled o financích svých občanů. 

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena