Povinná výbava v Evropě

6. srpna 2019

Znáte povinnou výbavu pro osobní automobily?

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás se vysněným odpočinkem vydává vlastním vozem. Tento způsob dopravy má zhruba stejně výhod jako nevýhod. Jedna z těch méně výrazných, zato ale v některých případech o to nepříjemnějších může být podcenění povinné výbavy. Lépě řečeno povinné výbavy, která bude vyhovovat předpisům všech zemí přes něž budete v rámci své cesty na dovolenou cestovat.

Pojďme ale postupně. Pro jistotu si zrekapitulujeme povinnou výbavu v ČR:

1. Klíč na výměnu kola (přesněji na matice kol)

2. Rezervní kolo

3. Zvedák neboli hever

4. Náhradní žárovky

5. Náhradní pojistky

6. Reflexní vestu

7. Výstražný trojúhelník

8. Lékarničku

Evropská unie se snaží maximálně snaží povinnou výbavu sjednotit, přesto ale není špatné vědět, že v některých zemí “je doporučeno” například mít ve voze hasící přístroj. Oproti našim zvyklostem také platí pár drobných odchylek.

Belgie

Jedna ze zemí kde je “minimax” povinosti – ovšem pouze v případě, že v Belgii máte auto registrováno. Pokud sem pojedete s vozem registrovaným v ČR je hasící přístroj doporučen.

Chorvatsko

Pokud do Chorvatska pojedete s přívěsem je povinností mít ve výbavě dva výstražné trojúhelníky. Platí zde také, že děti do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech.

Francie

Zajímavým prvkem povinné výbavy ve Francii je alkohol tester. Platí zde také regule, že dítě do 10 let smí sedět na předním sedadle pouze v případě, že zadní sedadla jsou obsazeny cestujícími.

Maďarsko

Zde je výbava shodná s tou naší. Zajímavostí je povinnost svícení zadních obrysových světel v případě, že vozidlo má “dodělávaná” přední světla pro denní svícení.

Polsko

Jedna z mála Evropských zemí, kde je hasící přístroj povinností.

Rakousko

Platí totožná výbava jako u nás, ovšem s doporučením mít ve voze výstražné vesty pro všechny cestující.

Přejeme klidnou, příjemnou a hlavně bezpečnou cestu na dovolenou i zpět!

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena