SPOŘENÍ NA PENZI PRO DĚTI

26. května 2016

Stali jste se čerstvými rodiči, prarodiči, tetou či strýcem? Přemýšlíte nad tím, jak takovému malému stvoření dát do vínku to nejlepší pro budoucí život? Od začátku roku 2016 lze sjednávat doplňkové penzijní spoření i dětem.

Vzhledem k tomu, že jste zabrouzdali po internetu až sem, je jasné, kam jste se tokem vašich myšlenek nechali dovést. Spoření na penzi pro děti je velmi oblíbeným produktem právě pro rodiče či prarodiče, kteří chtějí svým dětem naspořit nějakou částku.

V tomto spoření mohou „děti“ potom pohodlně pokračovat. Částka je libovolně nastavitelná, takže si můžete vybrat, kolik budete dítěti měsíčně přispívat. Výhodou tohoto spoření je bezplatné založení. U penzijních spoření obecně platí, že čím dřív se začne, tím nižší si můžete dovolit měsíční příspěvky. Nejnižší částkou pro dosažení na státní příspěvek je 300 Kč měsíčně (státní příspěvek zde činí 90 Kč).

Zásadním rozhodnutím bývá samotné založení spoření, které často lidé v dospělém věku odkládají, protože mají nedostatek financí nebo protože se jim zdá stále hodně času na to, aby začali už teď přemýšlet nad penzí. Již tohle rozhodnutí totiž může ovlivnit finanční myšlení vašeho potomka.

Spoření na penzi pro děti umožňuje výběr třetiny naspořené částky při dosažení plnoletosti, což může vašemu dítěti přilepšit například při pokračování ve studiu nebo v rozjezdu samostatného života. Pokud tento výběr provedou, nově nepřijdou ani o státní příspěvky, které do této doby na účet ročně naskakovaly.

Učení zodpovědnosti už od mala

V tomto případě je jistě nejvhodnější v dítěti vypěstovat zodpovědnost ke svým penězům již od malička a tedy vysvětlit mu všechny varianty, jak může se spořením v 18-ti letech naložit. Záleží tedy hodně na vašem přístupu a na tom, čemu dá čerstvě plnoletý člověk přednost, jestli to bude momentální rozhodnutí nebo rozhodnutí s myšlenkou do budoucna. Tak či tak lze ve spoření i po výběru třetiny z naspořené částky pokračovat. Zbytek peněz tedy zůstane na účtu a ve spoření se nadále pokračuje.

Konkrétní kalkulace a bližší informace o spoření na penzi pro děti získáte u našich finančních poradců, kteří vám vysvětlí, jak tato spoření fungují. Proberete společně vaše možnosti a vyberete tu nejvhodnější společnost, u které spoření případně uzavřít.

Nehledejte pouze na internetu. Jsou i jiné možnosti, jak najít tu správnou cestu a to pravé pro vás a vaše děti. Osobní kontakt je ve finančním světě velkou výhodou a proto byste neměli váhat v kontaktování odborníků, kteří vám komplexně poradí a nabídnou různé varianty z trhu (nejen) penzijního spoření.