Výnosy nestačí, inflace vám pravidelně snižuje zůstatek na starém penzijku

19. října 2020

Nové doplňkové penzijní spoření pravidelně poráží inflaci. Čísla ze statistik výnosů fondů jsou jasná. Přechod ze “starého penzijka” do DPS se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí.

V České republice je více než 4,4 milionů platných penzijních smluv a drtivá většina (3,3 mil.) je stále ve fondech bývalého penzijního připojištění. Teď se jim říká transformované fondy a stále mají povinnost, že nemohou skončit rok v minusu.

Kvůli tomu musí investovat velice opatrně, cenou za nízké riziko je ale minimální zhodnocení. Nejlepší zhodnocení (bez přičtení státní podpory) měl fond České pojišťovny (+1,75 % p.a.), na druhém konci seznamu skončil fond Komerční banky (+0,60 %).

Průměrné zhodnocení transformovaných fondů bylo za loňský rok 1,21 %. Jedním dechem je nutné dodat, že inflace v roce 2019 byla ve výši 2,8 % a tohoto zhodnocení (vč. započtení připsaných státních příspěvků) sotva dosáhli jen ti nejlepší.

Plyne z toho jednoznačný závěr, že při průměrném zhodnocení vám inflace s chutí spolkla část vašich prostředků na transformovaných fondech.

Neodkládejte přechod do účastnického fondu, získáte vyšší zhodnocení

Na účastnických fondech v doplňkovém penzijním spoření (DPS) garance kladného zhodnocení neexistuje. Můžete si vybrat z několika předchystaných strategií – od opatrných (konzervativních) až po odvážné (dynamické). Zde platí klasické investiční zásady, že vyšší riziko znamená šanci na vyšší výnos, ale také i riziko vyšší ztráty.

Je důležité posuzovat výnos z dlouhodobého hlediska a nekoukat se jen na poslední rok. Například v roce 2018 téměř všechny účastnické fondy zaznamenaly ztrátu, ale v roce 2019 drtivá většina z nich připsala vysoké zisky.

Při pětiletém průměru výnosů všechny konzervativní fondy jsou sice svými zisky pod úrovní průměrné inflace, ale naopak většina vyvážených a všechny dynamické fondy inflaci bezpečně porážejí. Průměrné výnosy dynamických strategií jsou od 3,4 % u Komerční banky až po 6,75 % u ČSOB.

Čísla ze statistik výnosů fondů jsou jasná. Přechod ze “starého penzijka” do doplňkového penzijního spoření se vám vyplatí.


Kompletní informace o možnostech změny mezi fondy naleznete v internetovém článku webu měšec.cz (21. 8. 2020): III. pilíř: Jak přejít do výnosnějšího fondu a kolik za to zaplatíte?

Pokud máte zájem o převod prostředků do doplňkového penzijního spoření, kontaktujte svého poradce KAPITOLu. K dispozici jsou vám i naši specialisté na centrále na e-mailu: podpora@kapitol.cz nebo na lince +420 910 880 088 v pracovní dny mezi 08:00 – 16:00.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena