Jak na výběr pneumatik?

6. října 2020

Přišel podzim a s ním čas, kdy se vyplatí věnovat větší pozornost stavu svého auta. Mokré a namrzlé vozovky jsou pro vaši bezpečnost hrozbou, na kterou byste se měli důkladně připravit.

Ptáte se, jak? Základem jsou správně zvolené pneumatiky. Přinášíme vám 5 tipů pro správný výběr.

1. Celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky zní jako ideální kompromis mezi nutností dvojího přezouvání. Je tomu ale skutečně tak? Obáváme se, že ne.
Kvalitní zimní pneumatiky, stejně jako kvalitní letní pneumatiky, mají unikátní jízdní vlastnosti, které se v univerzálních celoročních pneumatikách nikdy nepodaří bezpečně skloubit. Pro jízdu automobilem v zemích se stálejším teplejším podnebím jsou vhodnější než u nás, kde dochází k velkým výkyvům teplot.

Celoroční pneumatika nemá takové vlastnosti, které by jí umožňovaly dokonalou přilnavost k zimní vozovce, neporadí si tak dobře se zasněženým povrchem a brzdná dráha se oproti kvalitní zimní pneumatice prodlužuje. V létě se zase rychleji sjíždí povrch pneumatiky. Pokud máte auto celoročně v garáži a jedete s ním v létě na dva, tři výlety a v dušičkovém období vyzdobit hroby svých blízkých, můžete o koupi celoročních pneumatik uvažovat.

Jestliže však jezdíte autem denně a rádi, investujte raději do koupě pneumatik, určených pro rozdílní roční období. Letní a zimní. 

2. Rozměry pneumatik

Velké,malé, široké nebo úzké? Při nákupu pneumatik se neřiďte ani citem, ani nižší cenou menších pneumatik. Pneumatiky pořiďte ve velikosti, doporučené výrobcem automobilu a uvedené ve velkém technickém průkazu.

Na gumách, které jsou na vašem autě právě obuté, jsou uvedeny rozměry, které si (obzvlášť po nákupu ojetého automobilu) překontrolujete v již zmíněném velkém techničáku.

Například 175/65 R14 T82:

  • 175 je číslo, udávající šířku pneumatiky v milimetrech,
  • 65 je poměr výšky pneumatiky k její šířce. Jednotkou jsou procenta, takže se jedná o 65 % výšky k šířce,
  • R znamená, že se jedná o pneumatiku radiální,
  • 14 tento údaj vyjadřuje vnitřní průměr pneumatiky, tedy průměr disku kola. Jednotkou jsou palce (1 palec = 25,4 mm),
  • T je index rychlosti,
  • 82 je údaj o indexu nosnosti.

3. Index rychlosti

Index rychlosti se udává písmenem. V našem příkladu je to písmeno T, které odpovídá rychlosti 190 km/h. I tento údaj naleznete v technickém průkazu a pneumatiky musíte vybírat tak, aby měly index rychlosti stejný nebo vyšší. Čím vyšší je index rychlosti, tím měkčí je hmota pneumatiky a jedná se o velmi důležitý faktor pro vaši bezpečnou jízdu.

4. Index nosnosti

Index nosnosti je přímo úměrný rozměrům pneumatiky. Ve velkém TP najdete číselný údaj (v našem případě kód 82 – 475 kg). Jedná se o minimální povolenou hodnotu, takže při nákupu nových pneumatik si ověřte, že vámi vybrané gumy jej mají stejný nebo vyšší. Správně zvolený index nosnosti pneumatik zásadně ovlivňuje nejen vaše bezpečí, ale i životnost pneumatik v provozu.

5. Cena nebo kvalita?

Ano, cena je při nákupu celé sady pneumatik jistě důležitá. Přeci jen se jedná o položku, která má dost významný vliv na váš rodinný rozpočet. Ale uvědomte si, že příliš nízká cena musela vzniknout na úkor kvality pneumatik. To se pak odrazí v jízdních vlastnostech pneumatik i v jejich životnosti.

Buďte proto opatrní a před nákupem pneumatik se podívejte i na výsledky bezpečnostních testů a recenze uživatelů. Kvalita = bezpečnost vás i vašich blízkých.