Když se řekne “klukovina”…

27. červenec 2016

Určitě to sami znáte. Klukoviny. Rozbité okno. Zvonění na cizí zvonky, útěk za roh a záchvaty smíchu. Obrázek, namalovaný prstem do prachu na sousedově autě. Noha, nastavená spolužákovi.

Už to není legrace

Klukoviny, řeknete si a mávnete nad tím rukou. Jenže co když při takové klukovině vznikne finanční škoda? Nebo hůř, škoda na zdraví?

Ale prosím vás, vždyť se až tak moc nestalo.
Spolužák zakopl o nohu mého syna, nešťastná náhoda, syn to přeci neudělal schválně. Jenže ten spolužák byl pár dní v nemocnici.
Ano, byl pojištěný, jenže ta pojišťovna chce teď to, co mu vyplatila, po nás.
Chápete to? Taková klukovina!

Chápeme, ale to nic nemění na tom, že pojišťovna má na takový krok právo. Rodičům poškozeného chlapce vyplatila pojistnou náhradu a tyto prostředky nyní oprávněně žádá od rodičů/zákonných zástupců hocha, který škodu způsobil.

Dá se s pojišťovnou jednat?

V tomto případě pojišťovna původně ohodnotila událost jako napadení a vy se proti tomu můžete odvolat. Pokud pojišťovna přijme vaše tvrzení, že vaše dítě nemělo v úmyslu spolužákovi ublížit, pravděpodobně vymáhanou částku sníží.

Samozřejmě můžete argumentovat tím, že se tento případ odehrál ve škole, která měla zajistit dohled. Nicméně pokud by se škoda spolužákovi proplácela z pojistky školy, s největší pravděpodobností byste se dostali do stejné situace. Pojišťovna by následně opět požadovala náhradu po vás jako zákonných zástupcích dítěte, které škodu zavinilo.

Byla to jen legrace?

“Klukovina” v tomto případě není argument, tak na něj nespoléhejte a raději si se svými dětmi včas promluvte o možných důsledcích podobných “dětských zábav”.