Odchod do důchodu v 65 letech

19. září 2016

Zatímco většina evropských zemí měla pevnou dobu odchodu do důchodu, u nás se hranice stále upravovala a posouvala.

Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové:

„Není přece reálné, aby lidé byli nuceni pracovat ve věku starším 65 let. Pro některé profese je i tato hranice příliš vysoká, návrh, který zohlednění náročnost vybraných profesí, připravujeme. Po šedesátém roce věku totiž prudce stoupá invalidita a zaměstnavatelé už dnes nechtějí zaměstnávat lidi nad 55,“ uvedla Michaela Marksová.

Vychází mimo jiné ze závěrů Odborné komise pro důchodovou reformu, která navrhla, aby očekávaná doba strávená ve starobním důchodu byla pro všechny generace stejná a činila v průměru čtvrtinu celkové doby života. 

Návrhy versus realita?

Návrh již schválil kabinet a projednat jej musí ještě parlament. V případě, že jej parlament schválí, bude navržená změna platit v roce 2030. Každopádně ani pokud návrh parlamentem neprojde, neznamená to, že se hranice 65 let nebude posouvat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude vládě každých pět let předkládat zprávu o důchodovém systému. Pozornost přitom bude věnovat populačnímu a ekonomickému vývoji a demografické situaci.

Podle této zprávy bude vláda vyhodnocovat situaci a pokud by čísla ukazovala, že lidé by v důchodu trávili více než ¼ svého života, navržená hranice se zvýší na 68.6 roku.

Ministerstvo práce připravuje i další návrhy na změny v sociální oblasti, například 90 dní dovolené pro osoby, pečující o těžce nemocné příbuzné. O tom, zda se i tento návrh podaří na vládě prosadit, vás budeme informovat.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena